Sanal gerçeklik ; giyilebilir donanımlar aracılığı ile kullanıcının sanal bir ortama taşınıp bu ortamla etkileşim içinde hissederek gezebilmesini ve kendisini ortamın bir parçasıymış gibi algılamasını sağlayan teknolojidir.

 

Oculus Rift, Samsung Gear VR ve Sony Morpheus’un geliştirdikleri kafa kontrollü bir monitör aracılığı ile kullanıcının istediği yöne kafa hareketlerine eş zamanlı duyarlılık sağlayarak farklı açılardan görebilmesine imkan sağlanmaktadır.

 

Kullanıcının tasarlanan bu ortamların görüntülerine bakmak yerine doğrudan içinde olmasını sağlayan bu ileri teknoloji sayesinde 360° yapılan çekimler ve 3D modelleme uygulamaları ile sizleri sanal ortamın merkezine alıp özgürce keşiflerin kapılarını aralamanızı sağlamaktayız.

 

Sanal gerçeklik teknolojisi tanitim faaliyetleri, fuar organizasyonları, turizm, otelcilik, inşaat, emlak, sağlık, eğitim ve spor gibi birçok sektorde kullanilmaya baslanmistir. Gayrimenkul, tesis, şehir, mekan, ürün veya hizmet tanıtımı yapmak, teknolojinin son olanaklarını kullanarak ürün geliştirmek ve fikirlerinizi hayata geçirmek istiyorsanız, bu konuda uzman kadromuz ve teknoloji altyapımız ile size tam kapsamlı destek verebiliriz.

Gayrimenkul

Gayrimenkul sektöründe mevcut mimari yapılar için 360° sanal gerçeklik video çekimleri ile müşterinin aynı ortamda hissetmesi için yapı içinde kendi kontrolü ile gezebilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda henüz yapım aşamasında olan mimari projelerin sanal gerçekliğe uygun olarak 3D modellenmesi ile müşterilerin istediği şekilde proje içinde gezebilmesi satış sunumlarını çok daha güçlü hale getirmektedir. Bu üst düzey sunum ve görsellikle müşteriler ortam ile etkileşimi yaşayabilmekte, yerinde görmeden zihninde canlanmayan projeleri sanal gerçeklik vasıtasıyla gerçek ortamda bulunmuş kadar etkili yaşayabilmektedir.

Fuar Tanıtım Organizasyonları

Bir çok firmanın ürün ve hizmetleri, fuar alanında fiziksel olarak denemek için uygun değildir. Sanal gerçeklik videoları vasıtasıyla müşterilerin ürünleri tanıtım alanında deneyimlemesi sağlanabilmektedir.

alıntı: youtube.

Audi Sanal Gerçeklik Deneyimi, müşterilerin Audi dünyasını üç boyutlu olarak keşfetmesini ve deneyimlemesini sağlıyor. İlk kez Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan bu teknoloji sayesinde müşteriler sanal gerçeklik gözlüğü vasıtasıyla, profesyonel bir yarış pilotunun yardımcı pilot koltuğunda oturarak, Audi RS6 modeli araçların yarışmasına dahil oluyorlar.

alıntı: youtube.

Detroit Auto Show’da TeenDrive365 adlı uygulama; telefon mesajları, yayalar, radyo ve trafik gürültüsü gibi dikkat dağıtıcı etkenlerle kullanıcıyı test ediyor. Toyota sabit bir arabaya yüklediği yazılım ve Oculus Rift’ten oluşan düzenek ile yaratılan bu sanal ortamda araba kullanan ziyaretçilerin dikkatlerini ölçüyor. Bu uygulama Toyota’nın 2013’ün sonlarında araba kullanımı esnasında yaşanan dikkat dağıtıcı unsurlar konusunda farkındalık yaratmak için başlattığı daha büyük bir kampanyanın parçası olarak gelistirilmistir.

Moda

alıntı: youtube.

Topshop Londra Moda haftası için düzenlenen defileye katılamayan markaseverlerine sanal gerçeklik teknolojisi ile ön sıralardan defileyi izleme imkanı sunmustur.

Eğitim

Sanal gerçeklik teknolojilerinin kullanılabileceği en etkili alanlardan biri de eğitim ortamlarıdır. Karşılıklı etkileşim ve tüm duyulara hitap eden bu teknoloji ile bilgi akışı sağlanarak eğitimde başarı oranının arttığı gozlemlenmistir.

alıntı: youtube.

Öğrenciler; interaktif olarak sanal objeleri inceleyerek ,gerçek hayatta görme imkanı bulamadığı ortam ve olayları doğrudan gezinerek öğrenebilmektedir.

alıntı: youtube.

Sanal gerçeklik teknolojileri üniversitelerin, okulların ve şirketlerin pahalı deneyleri daha uygun maliyetlere yapmalarını sağlamaktadır.

Spor

alıntı: youtube.

Gerçek zamanlı hareketleri sanal gerceklik teknolojisiyle birleştirilen uygulama bisiklet sürüşünü çok daha heyecanlı ve çok daha güvenilir olarak kullanıcılarına sunmuştur.

alıntı: youtube.

Sanal gerçeklik uygulamaları sporcuların, teknik adamların ve antrenörlerin çalışmalarında fiziksel performansı artırmaya yönelik kullandıkları ana araç haline gelmiştir. Bu teknoloji sakatlıkların önüne geçilmesi ve teknik analizlerin yapılması için kullanılmaktadır.

Sağlık

alıntı: youtube.

Sanal gerçeklik uygulamaları korku, kaygı bozukluğu, fobi gibi rahatsızlıklar yaşayan hastaların tedavisinde terapistler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

alıntı: youtube.

Sanal gerçeklik teknolojisi robotlarla yapılan mikrocerrahi operasyonlarda kullanılmaya başlanmıştır.